DOXA Telemetr – kolejna odsłona kultowego zegarka

„Modny nadgarstek z zegarkami Chronostar” – rozstrzygnięcie!
31 sierpnia 2017
Smartwatch MASERATI — nowoczesny design, wiele możliwości
8 października 2017

DOXA Telemetr to niewątpliwie wyjątkowy, przykuwający wzrok czasomierz, którego współczesny design stworzony został na podstawie oryginalnego modelu z 1939 roku. W ten sposób nowy telemetr łączy dziedzictwo marki z nowoczesnym rzemiosłem.

W portalu ZegarkiiPasja.pl ukazał się artykuł z prezentacją nowych modeli DOXA Telemeter. W tekście oprócz szczegółowego opisu nowych modeli szwajcarskiej marki poznamy również krótką historię telemetru. My zachęcamy do lektury całego tekstu wraz ze zdjęciami.  Poniżej kilka ciekawostek z samego artykułu oraz nasz komentarz dotyczący tych wyjątkowych zegarków.

Do czego służy telemetr?

Chronograf telemetru jest funkcją, która pozwala użytkownikowi na pomiar odległości od zdarzenia słyszalnego do zdarzenia, które można zobaczyć (np. od grzmotu do błysku). Co ciekawe pierwotnie ta skala nie była projektowana z myślą o pomiarze odległości od zbliżającej się burzy, ale do wykorzystania podczas wojny. Telemetr służył do pomiaru odległości od wroga…

Telemetr to urządzenie, które służy do zdalnego pomiaru odległości.

„W latach 30. XX wieku telemetry były szeroko stosowane w badaniach rakietowych i lotniczych. Podczas załogowych misji kosmicznych telemetr służył do monitorowania nie tylko parametrów pojazdu, ale także zdrowia i życia astronautów. W czasie trwania zimnej wojny wykorzystywano go do celów szpiegowskich, zaś służby USA przyznały, że mogą monitorować telemetrię z radzieckich testów rakietowych, budując własny sprzęt, aby przechwycić sygnały radiowe, a tym samym zdobyć wiele informacji o działaniach wroga”. – czytamy w artykule na ZiP.

DOXA TELEMETER – retro w nowoczesnej formie

DOXA wraca do swoich korzeni i tego, z czego była znana i ceniona — precyzyjnego pomiaru czasu. W tym roku na BaselWorld zaprezentowała współczesną wersję kultowego zegarka z telemeterem z 1939 roku. Trzeba przyznać, że zegarek wpada w oko, a na samym nadgarstku wygląda bardzo efektownie. Nowy projekt jest wykonany w przemyślany i interesujący sposób, dzięki zachowaniu równowagi między wyszukanym wzornictwem nawiązującym do modeli z epoki a nowoczesnymi rozwiązaniami.

W porównaniu z modelem z 1939 roku zmianie uległ m.in. rozmiar koperty — teraz jest większa i 42 milimetry. „Na samej tarczy znajduje się skala telemetru i tachometru, nagromadzenie indeksów oraz subtarcze sekundnika i stopera. Koperta to natomiast dwa pushery znajdujące się po prawej stronie i finezyjny kształt uszu – wbrew pozorom udało się stworzyć z tych elementów naprawdę klasyczny i bardzo atrakcyjny wizualnie czasomierz.” – oceniają redaktorzy Zegarki i Pasja.

Zegarki z linii TELEMETER wyposażone są w najwyższej jakości kwarcowe szwajcarskie mechanizmy Ronda 5021 i szkło szafirowe. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych na paskach skórzanych oraz bransoletach typu mesh. Jak wspomnieliśmy wcześniej — na nadgarstku prezentuje się rewelacyjnie. Jeżeli ktoś chce mieć oryginalny i wpadający w oko czasomierz, to „telemetry DOXy” są właśnie tym, czego szuka.

 

DOXA TELEMETRE – specyfikacja

 

Styl: retro
Koperta: stal szlachetna
Średnica koperty: 42 mm
Klasa szczelności: 5 bar
Mechanizm: kwarcowy, Ronda 5021.D
Szkło: szafirowe
Kolor tarczy: srebrny, stalowy
Bransoleta:  mesh /pasek skórzany
Funkcje: stoper i skala telemetryczna

Sprawdź cenę zegarka Doxa Telemetr

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *